Hem » Att jobba med företag som tar ett ansvar för sina medarbetares hälsa, -är inspirerande!

Att jobba med företag som tar ett ansvar för sina medarbetares hälsa, -är inspirerande!

Ett sådant företag är R-contracting. 

Vi på Stjärnkliniken har nu under flera år haft förtroendet att med olika typer av hälsofrämjande insatser bidra med vår expertis. Hälsotester, ergonomiinsatser, företagsmassage och hälsoutbildningar är några exempel på vad vi gjort. 

Förra veckan gästade vår hälsocoach Sanna Dahlström R-contractings kick-off på Starby Hotell för att bland annat föreläsa om hur hjärnan påverkas av fysisk aktivitet 🧠

VD Mikael Wiktorsson har från första mötet klargjort att friska och pigga medarbetare är en hjärtefråga för honom. Han vill ge sina medarbetare förutsättningarna att må så bra som möjligt. 

Många företagare har nog vid det här laget ”fattat galoppen” när det kommer till att hälsosamma medarbetare = bättre prestation = bättre lönsamhet. Men Mikael pratar ofta om hur viktigt det är att hans medarbetare mår bra även utanför arbetet. Vi håller så klart med! Ett genuint intresse i frågan från kunden är alltid extra hedersamt.

Vi är glada att våra olika insatser har lett till större medvetenhet och nya hälsosamma vanor för medarbetarna på R-contracting, vilket märks tydligt. 

Har du också fattat galoppen och vill ha vår hjälp för att implementera hälsosamma aktiviteter i din verksamhet?

Hör av dig till vår företagsansvarig, Frida Bylinder, [email protected]

Vår Hälsocoach Sanna i en hälsoprofilsbedömning.